TOP 5 HABER
Whatsapp
05072456940Whatsapp İhbar Hattı
  • HABERLER
  • EMLAK
  • KUŞADASI EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN GÜNLÜK KİRALIK EVLER İLE İLGİLİ DUYURU
  • 17-12-2016 22:29

KUŞADASI EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN GÜNLÜK KİRALIK EVLER İLE İLGİLİ DUYURU

KUŞADASI EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN  GÜNLÜK KİRALIK EVLER İLE İLGİLİ DUYURU

Kuşadası ilçe emniyet müdürlüğü günübirlik evlerle ilgili yeni düzenlemeyi kamuoyuna duyurdu.

 

31.10.2016 tarihli ve 678 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Düzenlemeler yapılması hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile 1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanununda değişiklikler yapılmıştır.

            1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanunun 2. Maddesinde 1. Fıkrasında sayılan tesislere “Günübirlik kiralanan evler” eklenmiş,

            1774 Sayılı Kanunun 2. Maddesinde sayılan özel veya resmi her türlü konaklama tesislerine; tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanma ve mevcut bilgi ve belge kayıtlarını genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirme zorunluluğu getirmiştir.

            Belirtilen konaklama genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara mülki idare amirlerince on bin Türk Lirası, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara beş bin Türk lirası idari para cezası verilmesi öngörülmüş ve bu fiillerin tekrarı halinde işletme ruhsatları iptal edileceği hükme bağlanmıştır.

            Sayılan özel veya resmi konaklama tesislerinin genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmak üzere gerekli işlemleri tamamlamaları için bu maddenin yürürlüğe girdiği 22.11.206 tarihinden itibaren 2 AY SÜRE tanınmıştır.

      Yukarıda belirtilen düzenleme ile yatak sayısı belirtilmeden özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri ile günübirlik evler kanun kapsamına alınmış olduğundan; Geçici İkamet yerleri Kimlik Bildirme sistemine (GİYKİMBİL) dahil olacaklardır.

      Günübirlik evlerle ilgili olarak doğrudan saatlik, günlük veya haftalık gibi süre şartı aranmaksızın kazanç amacı güdülerek kiralama faaliyeti yapılan, sürekli oturma veya yerleşme amacı taşımayan tüm geçici nitelikteki kısa süreli kiralamaların kanunun 1774 Sayılı Kimlik Bildirme Kanununun 2. Maddesi kapsamında ele alınmıştır.

            İlçemiz kamuoyuna saygıyla duyurulur.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.