evden eve nakliyat eşya depolama Nakliyat nakliye uluslararası evden eve nakliyat gebze nakliyat
  • 11 Ekim 2016, Salı 11:25
LezizÖzgümüş Uyanık

Leziz Özgümüş Uyanık

Yapı Güvenliğinde Zemin Etüdü Ve Önemi

Bir arsaya ait yer altı tabakalarının durum, konum, jeolojik yapı türü, derinlik, kalınlık, yoğunluk, taşıma gücü,  sismik hızı, ivme, yeraltı su derinliğini ve bu tabakaların geriye kalan dinamik parametrelerinin olası bir deprem karşısında göstereceği tepkiyi tespit etmek amacıyla yapılan çalışmaların tamamına zemin etüdü adı verilir.

 

Zemin etüdü raporu, zemin üzerine yapılacak inşaatın projelendirilmesi aşamasında hayati bir öneme sahiptir. Bu rapor, deprem sırasında oluşan yüklerin etkisini önceden ön görerek, inşa edilen yapının bu yükleri taşıyabilecek malzeme ve kesitlerden inşa edilmesine rehber olur.

Zemin etüdü, bahse konu olan alanın üzerine yapılacak yapılara ait tasarım aşamasında kullanılacak zemin bilgilerinin tespit edildiği; değişik katmanlarda yer alan toprak – taş türü, bölgenin deprem riski açısından risk derecesi, olası bir fay hattına olan uzaklığı gibi özelliklerin detaylı olarak yapılan incelemeler neticesinde inşaata elverişli olup olmadığı konusunda elde edilen bilgilerin bir araya getirildiği rapordur.

 

Zemin etüdü, özellikle zemin cinsi kapsamında çeşitli yöntemlerle yapılır. Bahse konu yöntemler arasında öne çıkanlar; temel sondajları, araştırma çukurları, laboratuvar sonuçları, sismik olarak sıralanabilmektedir.

 

Zemin etüdü, inşaat sahasının zemin taşıma gücünün değerlendirildiği bir rapor çeşididir. Jeoloji Mühendisleri tarafından gerçekleştirilen zemin etütlerinde, aslolan ileride meydana çıkması muhtemel olan tehlikelere karşı  önlemlerin önceden alınması, bu sayede oluşabilecek can kaybı ve maddi hasar riskini minimize etmektir.

 

 Zemin etüdü çeşitleri...

• Sulu sistem neticesinde gerçekleştirilen zemin sondajları

• Karotlu ve-veya karotsuz numune tespiti

• Kırıntı numune edinimi

• Araştırma çukurunun açılması

• Arazi ve laboratuvar deneylerinin gerçekleştirilmesi

• Jeoteknik değerlendirme ve projelendirme faaliyeti

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bina ve bina türü yapıların projelendirme safhasında gerekli olan zemin ve temel etütlerinin, uygun ve standart bir metotla yapılabilmesini sağlamak amacıyla 28.06.1993 tarih ve B09.0.YFK.0.00.00.00-6-5/373 sayılı genelge ile "Zemin ve Temel Etüdü

Raporunun Hazırlanmasına İlişkin Esaslar" yayınlanmıştır. Bakanlık daha sonra 29-30 Eylül - 01 Ekim 2004 tarihleri arasında düzenlenen Deprem şurasında, anılan dokümana göre hazırlanacak Raporların içerik ve format açısından da belirli bir düzende yazılarak birlikteliğin sağlanması gereği ifade etmiştir. Bu amaçla hazırlanan "Zemin ve Temel Etüdü Raporu Genel Formatı" Bakanlık tarafından 10.08.2005 tarihinde yürürlüğe konulmuştur.

 

 

Özellikle imara yeni açılacak bölgelerde, geniş alanların jeolojik jeoteknik etütlerinin yapılması, haritalarının hazırlanması (yer seçimi gibi) ve yapılacak zemin etüdlerinde, kurallara uygun, doğru bir zemin etüdü çalışması, deprem bölgelerinde hasarın asgari düzeye inmesi açısından gereklilik arz etmektedir.

 

 

Leziz UYANIK

Jeo Müh.

Oda Sicil No: 7059


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık